21 czerwca, 2024

Cele zaciągania kredytu hipotecznego z szerszym omówieniem

Cele zaciągania kredytu hipotecznego wyjaśnia precyzyjnie ustawa, natomiast warto przeanalizować niektóre pozycje zgodnie z aktualnie obowiązującymi trendami gospodarczymi. Kredyt hipoteczny to bardzo wszechstronne zobowiązanie, do tego niezwykle tanie w porównaniu do innych ofert zadłużeniowych, dlatego rozpoznanie najważniejszych celów podpisania umowy pozwala w wielu przypadkach na wygenerowanie solidnych oszczędności.

Podstawowy cel, czyli zakup mieszkania (nieruchomości).

Najważniejszy cel zaciągania kredytu hipotecznego to naturalnie zakup mieszkania, ale pojawia się pytania z jakiego rynku. Możesz zdecydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera i z rynku wtórnego, czyli od poprzedniego właściciela. Co jest lepszym rozwiązaniem? Deweloperzy budują w ciekawych, często luksusowych lokalizacjach, stosują energooszczędne technologie zarządzania obiektem, do tego gwarantują preferencyjne warunki obsługi zadłużenia hipotecznego. Wielu deweloperów utrzymuje własne działy finansowe, co pozwala na wynegocjowanie nieco lepszych warunków kredytowania, a nawet wykończenia nieruchomości w stanie surowym. Z drugiej strony rynek wtórny jest bardziej wszechstronny i to lepsza szansa dla flipperów, czyli inwestorów krótkoterminowych, zaciągających kredyty hipoteczne na remonty, pod szybszą sprzedaż odświeżonego lokalu. Jak widzisz już na pierwszym przykładzie kredyt hipoteczny stanowi ciekawe zabezpieczenie inwestycyjne, a wręcz naturalną dźwignię finansową z perspektywy doświadczonych flipperów.

Budowa domu

To bardzo ciekawy cel podpisywania umowy o kredyt hipoteczny. Budowa domu to bardzo skomplikowane zadanie, w którym musisz bankowi uzasadniać praktycznie wszystkie wydatki. Przy budowie domu pamiętaj o kompletowaniu faktur i wszystkich warunków współpracy z ekipą budowlaną. Nie możesz bowiem wykorzystać kredytu hipotecznego inaczej niż mówi o tym umowa. Nie można przeznaczyć kredytu hipotecznego na konsumpcję. Można powiedzieć, że dla banków detalicznych kredyt hipoteczny to długoterminowa, celowa inwestycja. Budowa domu w niektórych technologiach okazuje się tańsza od zakupu mieszkania. Niestety jedna z głównych barier wejścia do takiego pomysłu to ceny działek w dobrych lokalizacjach.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny w Raiffeisen Polbank.

Adaptacja, modernizacja (remont) nieruchomości

Kredyt hipoteczny możesz pozyskać również na remont nieruchomości, a to bardzo ciekawe założenie. Ze względu na niskie koszty i wydłużenie okresu spłaty kredyt hipoteczny pozwala na bardzo efektywne odświeżenie mieszkania i podniesienie jego wartości, co praktycznie zwraca się w okresie obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych. Przy dobrym podejściu remontowym kosztów kredytu hipotecznego praktycznie nie odczuwasz.

Zakup działki

Często to właśnie działka decyduje o wartości długoterminowej inwestycji w nieruchomość, dlatego kredyt hipoteczny pozwala na dokonanie podobnych zakupów. Inne cele zaciągania kredytu hipotecznego to przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności o ostatecznie wykupienie mieszkania komunalnego, czy zakładowego przydzielanego w niektórych specjalistycznych zawodach. Nie są to powszechne informacje i wielu kredytobiorców zapomina o wskazanych możliwościach.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.