Czy lokata bankowa jest w stanie wpisać się w długoterminową strategię inwestycyjną? To jeden z ciekawszych problemów występujących w procesie zabezpieczania kapitału. Lokata bankowa charakteryzuje się bowiem nie tylko bezpieczeństwem, ale daje również kilka interesujących możliwości z perspektywy inwestora indywidualnego. Poznasz je za pośrednictwem poniższego artykułu.
Omówienie najważniejszych zalet lokat bankowych i możliwości innych depozytów
Lokatami bankowymi steruje wyłącznie bank detaliczny. Właściwe zabezpieczenie depozytów to problem społeczny i polityczny. Lokaty występują również w tzw. SKOK – ach, ale to bardzo ryzykowny sektor. W SKOK – ach bowiem ryzykujesz bankructwem instytucji finansowej. Stajesz się również w pewien sposób współwłaścicielem kasy oszczędnościowej. Jeżeli dojdzie do bankructwa podmiotu wierzyciele sięgną również po twoje pieniądze. Z tego powodu zwykła lokata w banku jest znacznie stabilniejsza i w praktyce bezpieczna. Nawet w razie kłopotów banku detalicznego nad zwrotem wartości depozytu czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Główna zaleta lokaty bankowej to bezpieczeństwo. Kolejna korzyść to ochrona kapitału przed inflacją. Cel inflacyjny w Polsce waha się w granicy 3 – 4%. Normami dotyczącymi inflacji zajmuje się Narodowy Bank Polski. Monitorowanie polityki monetarnej w krajowej gospodarce to przy okazji doskonała szansa na przewidywanie kryzysów. Po wielu cyklach podnoszenia stóp procentowych w końcu dochodzi do ochłodzenia gospodarki, a także do ograniczenia akcji kredytowej w społeczeństwie. To sygnał, aby stopniowo wycofywać kapitał, np. z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dla bogatszych inwestorów lokata bankowa stanowi źródło pewnego zysku, tzw. rentierskiego. Lokaty dla klientów premium charakteryzują się zawsze wyższym oprocentowaniem, a nawet wsparciem w zarządzaniu aktywami. Dla banku detalicznego jeden duży klient jest bardziej opłacalny od setek, a nawet tysięcy mniejszych, nawet ze względu na koszty utrzymania depozytów.
Lokata w długoterminowych inwestycjach
W długoterminowej strategii inwestycyjnej lokata bankowa odgrywa rolę poduszki bezpieczeństwa. Na każdym rynku występuje bowiem okres hossy i bessy. W czasie hossy zarabiasz, w czasie bessy tracisz. Najważniejsze jest wyjście z inwestycji w okresie końca hossy i przerzucenie wygenerowanych zysków właśnie na stabilne lokaty bankowe. Takie postępowanie gwarantuje przede wszystkim maksymalizację stóp zwrotu w dużym okresie, ochronę pieniędzy przed inflacją, możliwość przeczekania kryzysów finansowych, spokojne wyszukanie kolejnych okazji. Całkowita rezygnacja z lokaty bankowej nawet przy realizacji dużych inwestycji to podejście nieopłacalne. Jeżeli nie posiadasz wiedzy ekonomicznej lub uczysz się dopiero inwestycji lokata bankowa generuje najczęściej większość zysków. Ochrona kapitału to klucz do niezależności finansowej w dłuższej perspektywie. Stałe ryzyko nie ma sensu, bo warunki inwestycji podlegają dynamicznym zmianom według praw popytu i podaży.
Bezpieczeństwo i inwestycje
Przesuwanie kapitału między inwestycjami, a lokatami bankowymi daje czas na przemyślenie strategii budowania kapitału, a także na przeczekanie momentów kryzysowych. Przy dużych kwotach unikanie procesów inflacyjnych przez lokaty bankowe to właściwie pozycja obowiązkowa. Przeplatanie okresów ryzykownych inwestycji z okresami bezpieczeństwa na lokacie bankowej to ostatecznie wyższy komfort psychiczny, szansa odbudowania motywacji, a tym samym większych zysków w przyszłości.