24 kwietnia, 2024

Pułapki w lokatach bankowych

Banki detaliczne zachęcają klientów do zakładania lokat bankowych i wiążą je z różnymi pułapkami. Kapitał dostarczany bankowi zapewnia mu ponadprzeciętną płynność, możliwości inwestycyjne, perspektywy uruchomienia większej akcji kredytowej. Niestety banki nie prowadzą działalności charytatywnej. Pragną zarobić na każdym kliencie, a szczególnie na osobach oszczędzających nadwyżki gospodarstwa domowego. Jakich pułapek w bankach zatem należy się wystrzegać, aby odnieść ostateczny sukces finansowy? Artykuł wyjaśnia problem od podstaw i daje wiele praktycznych wskazówek.

Banki detaliczne robią wiele, aby naciągać klientów na dodatkowe zobowiązania finansowe najlepiej w standardzie mocno długoterminowym. Niestety wiele osób daje się nabierać na standardowe pułapki. Dlaczego tak się dzieje, że w Polsce pomimo bardzo dużej konkurencji w bankowości detalicznej praktycznie wszystkie instytucje finansowe posiadają niewielką różnorodność produktów oszczędnościowych. Wszystkiemu winne zależności kapitałowe w formacie międzynarodowym. Większość banków w Polsce należy do znacznie większych struktur akcyjnych, gdzie liczy się tylko generowanie zysków w rocznej perspektywie. Banki mają zatem odgórne zadania zarabiania i nie warto ich kojarzyć z instytucjami charytatywnymi. Pułapki w lokatach bankowych dotykają przede wszystkim stopy oprocentowania. Banki mogą proponować, np. bardzo długą umowę, a jednocześnie ograniczyć płynność gospodarstwa domowego. Nie zgadzaj się na lekko większe odsetki po założeniu lokaty bankowej na kilka lat, ponieważ po zerwaniu zobowiązania przed terminem zapadalności zysku nie otrzymasz, ani złotówki, ze względu na oddziaływanie podatku od zysków kapitałowych.

Wielu klientów nie rozumie też rodzajów lokat. Jeżeli doradca proponuje ci lokatę na więcej niż wynosi średnia rynkowa masz prawdopodobnie do czynienia z inwestycyjnym produktem strukturyzowanym, w którym zawarto klasyczną lokatę bankową i moduł ryzyka podejmowany na rynku kapitałowym. Lokaty łączy się współcześnie z surowcami, funduszami inwestycyjnymi, akcjami, obligacjami różnego typu, także opcji międzynarodowej. Niestety w takim wypadku narażasz się na straty inwestycyjne. Zawsze też czytaj dostarczane przez bankowość detaliczną umowy we własnym domu. W niedługim czasie następuje nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Z tego powodu klient nie będzie zmuszony do podpisania zobowiązania natychmiast, ale będzie je mógł na spokojnie przeanalizować w wybranym przez siebie otoczeniu, co zwiększa szanse na maksymalne zabezpieczenie indywidualnych interesów finansowych. W praktyce wielu ludzi daje się nabrać na pułapki banków, ponieważ są one bardzo starannie przygotowane. Dobra praktyka to też zakładanie lokat bankowych za pośrednictwem aplikacji internetowych. Wtedy każdą rzecz i regulamin szczegółowo przeczytasz, a do tego wyślesz zapytania do specjalistów, np. na zamkniętych forach tematycznych.

Zobacz także:  Dobra lokata na przyszłość

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.