27 kwietnia, 2024

Czy rynek firm pożyczkowych jest korzystny dla kredytobiorcy?

Rynek firm pożyczkowych rozwija się w kraju dynamicznie, szczególnie od ostatnich dziesięciu lat. Branża zyskała przez bardzo niskie procentowe, które pojawiły się po kryzysie finansowym zapoczątkowanym na rynku nieruchomości w USA. Rynek pożyczkowy charakteryzuje się wieloma specyficznymi cechami. Warto je poznać, aby lepiej ocenić szanse gospodarstwa domowego na korzystne zadłużenie. W artykule zobaczysz, czy rynek firm pożyczkowych jest faktycznie opłacalny dla kredytobiorcy?

Na czym polega pozytywny rozwój sektora kredytowego w Polsce?

W ostatnich latach firmy pożyczkowe zaczęły rezygnować stopniowo z oddziałów stacjonarnych na rzecz udzielania chwilówek, czyli pożyczek krótkoterminowych przez strony internetowe, często powiązane z programami partnerskimi. W większości firm pożyczkowych panuje zasada, że pierwsza pożyczka jest limitowana, natomiast po jej spłacie pożyczkobiorca otrzymuje większe możliwości finansowania potrzeb. Dzięki temu firmy pożyczkowe znane z uczciwości przyciągnęły do siebie wielu klientów indywidualnych oraz biznesowych. Pożyczka gotówkowa opłaca się szczególnie przy jasnych przepisach dotyczących kształtowania oprocentowania nominalnego i kosztów pozaodsetkowych. Niedawno na rynku pożyczkowym nastąpił spory przełom, ponieważ kredytobiorcy zyskali ochronę w postaci limitu kosztów pozaodsetkowych. Doszły do tego większe prawa przy rozwiązywaniu umów, czy przy restrukturyzacji zadłużenia krótko lub długoterminowego. To bardzo dobre wiadomości. Giganci, bardzo duże korporacje na krajowym rynku pożyczkowym tracą stopniowo na znaczeniu ze względu na uregulowanie wielu kwestii prawnych. Małe firmy pożyczkowe z racjonalnym systemem obsługi klienta rywalizują już na niezłych zasadach z korporacjami, a to sprzyja lepszemu dopasowaniu do potrzeb pożyczkobiorców. Kredytobiorca obecnie nie straci majątku trwałego, ani nie narazi się na niesamowite koszty windykacyjne przy drobnych problemach ze spłatą zobowiązania. To bardzo ważny czynnik budujący zaufanie pomiędzy kredytobiorcami, a kredytodawcami w Polsce.

Zobacz także:  Dlaczego ludzie decydują się na kredyty gotówkowe?

Czynniki rozwoju rynku kredytów gotówkowych

Na pewno najważniejsze czynniki to stabilne prawo, bardzo niskie stopy procentowe i brak dalszych zmian na kolejne lata (zgodnie z informacjami pochodzącymi z Rady Polityki Pieniężnej na 2018 rok), przyjazny model udzielania pożyczek internetowych ze stopniową rezygnacją z utrzymania oddziałów stacjonarnych, tendencja do zabezpieczenia praw konsumentów, mniejsze natężenie problemów z lichwiarskimi zobowiązaniami. Oczywiście na rynek kredytowy wpływa też dbałość o precyzyjną analizę zdolności kredytowej. Tylko osoby o potwierdzonych dochodach mogą korzystać z pożyczek gotówkowych w legalnym obrocie. Szara strefa pożyczek istnieje, jednak jest bardzo niszowa, a kredytobiorcy pragnący lepiej zabezpieczyć własne interesy wolą popracować nad zdolnością kredytową niż ryzykować utratę całego majątku rodzinnego.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.