Praktyka pokazuje, że wiele gospodarstw domowych boryka się z kłopotami dotyczącymi elementów płynności. Brak regulowania indywidualnych zobowiązań na czas w niektórych, oczywiście najbardziej drastycznych przypadkach skutkuje po prostu bankructwem. Aby się na takie kłopoty nie narazić powinieneś posiadać zawsze w obwodzie dodatkowy potencjał finansowania, pochodzący albo z własnych, wygenerowanych wcześniej oszczędności, albo z kredytu gotówkowego udostępnionego przez klasyczny bank detaliczny, ewentualnie działalności funkcjonujące w sektorze parabankowym. W artykule uzyskasz zestaw porad związany z regulowaniem budżetu domowego przede wszystkim kredytem gotówkowym.
Podstawowe założenia kredytowania potrzeb gospodarstwa domowego
Kwestia związana z kredytowaniem potrzeb gospodarstwa domowego nie jest prosta. Masz bowiem do czynienia z ryzykiem finansowym w momencie pozyskiwania zewnętrznego kapitału objętego konkretną umową. Są właściwie dwa rodzaje kredytów, a mianowicie związane z nabyciem majątku trwałego, albo wydatkowane w całości na bieżącą konsumpcję. Pierwszy kredyt posiada wewnętrzne zabezpieczenie na wypadek utraty płynności przez twoje gospodarstwo domowe. W drugim przypadku zabezpieczenia żadnego nie masz. W budżecie domowym klasyczne pożyczki gotówkowe należy zatem ograniczyć do absolutnego minimum. Ich największa zaleta to możliwość wydania otrzymanego kapitału na dowolny cel, a zatem leczenie, spłacenie innych długów, np. u rodziny, sfinansowanie wesela czy innych wydarzeń okolicznościowych. Jeżeli nie posiadasz zbyt dużych oszczędności lub nagle zdarzył ci się duży wypadek kredyt gotówkowy potrafi uratować sprawę. Nie powinien jednak nigdy przekraczać pięćdziesięciu procent ogólnych dochodów gospodarstwa domowego, ponieważ przy drobnych kłopotach stracisz po prostu możliwość regulowania bieżących zobowiązań. Ogólnie rzecz biorąc trzeba ustalić relację pożyczki do dochodów domowych niezależnie od jej rodzaju. Po drugie przygotuj przynajmniej dwa alternatywne scenariusze spłaty. Zapoznaj się też koniecznie z najważniejszymi narzędziami optymalizacji kredytów lub instrumentami zabezpieczającymi twoje interesy. Do najpopularniejszych należy konsolidacja kredytu, jego refinansowanie, wakacje kredytowe, zmiana warunków umowy spłacania rat, itp.
Obserwacja gospodarczych wskaźników krytyczna dla kredytobiorcy
Gospodarstwa domowe pragnące pozyskać kredyt powinny spłacać go w tej samej walucie, w której zarabiają. Obce waluty zwiększają ryzyko wahań wartości kursów walutowych. W takim przypadku raty mogą osiągnąć ogromne kwoty, a ty nie będziesz miał wyboru i będziesz musiał bankowi detalicznemu zapłacić. Poza powyższymi uwarunkowaniami obserwuj rynek stóp procentowych. Im niższe stopy procentowe, tym lepiej z punktu widzenia kredytobiorcy. Obniżone stopy procentowe panują obecnie w gospodarce krajowej. Czy teraz potrafisz wyregulować budżet gospodarstwa domowego kredytem?